Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

S krizí a novým zákonem ubylo energošmejdů. Dříve jich experti evidovali tisíce

24. 11. 2022

Na setkání diskutovali výkonný ředitel Asociace nezávislých dodavatelů energií Jiří Gavor a Michal Kulig, ředitel alternativního dodavatele firmy Yello, dceřiné společnosti Pražské energetiky. Úbytek energošmejdů potvrzují í i data Energetického regulačního úřadu, který má letos o 72 procent méně podání na zprostředkovatele než v minulých letech.

V minulosti odborníci odhadovali, že jsou v Česku tisíce "energošmejdů", kteří formou podomního prodeje nabízejí dodavatele a tlačí lidi, zejména ohrožené skupiny, jako jsou senioři, matky samoživitelky a další, do uzavírání značně nevýhodných smluv. Práci jim ale ztížila novela energetického zákona, podle které je nutné mít pro zprostředkovatelskou činnost v energetice licenci Energetického regulačního úřadu, který zprostředkovatele i kontroluje.

V registru energetických zprostředkovatelů je od jeho spuštění 1. července 438 subjektů. Podle mluvčího úřadu Michala Keborta v uplynulých letech mířila čtvrtina stížností přímo na zprostředkovatele a jejich činnost a nepřímo, například i se sankcemi, stáli za více než polovinou podání. "A teď jsme na sedmi procentech z celkového počtu," podotkl Kebort.