Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Úspory na vánočním osvětlení označil starosta Třebíče z velké části za hysterii

24. 11. 2022

"Zaznamenali jsme určitou hysterii v některých městech, která je vytvářená různými skupinami lidí ve smyslu, jestli vánoční osvětlení není přežitek v době, kdy je energetická krize, že to stojí strašně peněz. V některých městech vypínají veřejná osvětlení, někde celé ulice, někde ob lampu, v některých městech vypínají osvětlení památek a podobně, tak jsme to nechali všechno přepočítat na peníze, dneska jsme dostali všechna čísla," řekl dnes novinářům Pacal.

Vánoční výzdoba Třebíče bude mimořádně rozsáhlá. Osvětlení s LED technologií letos město nakoupilo nebo pronajalo přibližně za 2,5 milionu korun, vyplývá to z informací na webu města. Osvětlené bude zrekonstruované Karlovo náměstí, ulice v centru města, park na Hrádku, větrný mlýn, mosty a 3D světelné ozdoby budou i v jednotlivých částech města. "Jsou to (Vánoce) nejkrásnější svátky, které vytvářejí ve společnosti příjemnou atmosféru, a pokud na to město nemá, tak je něco špatně. Prostě si na to musí svým hospodařením ušetřit," řekl Pacal k nákladům na vánoční výzdobu.

K objektům, jejichž noční osvětlení třebíčská radnice platí, patří zámek s bazilikou svatého Prokopa, která je na seznamu UNESCO, městská věž, Masarykova vyhlídka, několik kostelů a městské hradby, které ale momentálně nejsou osvětlené kvůli poruše, její odstranění se chystá až na jaro příštího roku.

Osvětlení památek podle Pacala město denně stojí asi 350 korun. Vypínat ho nebude. Jedním z důvodů je i bezpečnost.

Veřejné osvětlení Třebíče, která ročně hospodaří s asi 900 miliony korun, stojí podle Pacala ročně pět milionů korun, původní sodíkové lampy jsou nahrazené jejich úspornější verzí nebo LED svítidly asi s poloviny. S postupnou výměnou začalo město přibližně před pěti lety.