Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Čínský prezident Si Ťin-pching dorazil do Saúdské Arábie, chce prohloubit vztahy

07. 12. 2022

Setkání mezi globální ekonomickou velmocí a energetickým gigantem Perského zálivu se koná v době, kdy jsou saúdskoarabské vztahy s Washingtonem napjaté. Zhoršila je především kritika Spojených států vůči lidskoprávní situaci v zemi a saúdská podpora omezení těžby ropy před americkými kongresovými volbami.

Bílý dům dnes uvedl, že návštěva Si Ťin-pchinga je příkladem čínských pokusů o získání vlivu, politiku USA vůči Blízkému východu ale nezmění. "Jsme si vědomi vlivu, který se Čína snaží šířit ve světě," řekl novinářům mluvčí Bílého domu pro národní bezpečnost John Kirby.

Si se po příjezdu setkal se saúdskoarabským ministrem zahraničí Fajsalem bin Farhánem Saúdem a dalšími představiteli království. Očekává se, že korunní princ Muhammad bin Salmán nabídne Siovi okázalé přivítání. To je podle Reuters v kontrastu s nenápadným červencovým přijetím amerického prezidenta Joea Bidena.

Návštěva Si Ťin-pchinga zahrnuje i summit s dalšími arabskými představiteli, který bude "epochálním milníkem v historii vývoje čínsko-arabských vztahů", uvedl mluvčí čínského ministerstva zahraničí. Peking podle něj doufá, že bude silným signálem o posílení "jednoty a spolupráce".

Rijád je frustrován tím, co vnímá jako postupný odchod Washingtonu z Blízkého východu a pomalé oslabování jeho bezpečnostních záruk. Čína proto nabízí příležitost k ekonomickým ziskům bez napětí, které začalo kalit vztahy s USA. Na rozdíl od Washingtonu udržuje Peking dobré vztahy s regionálním saúdskoarabským rivalem Íránem, dalším dodavatelem ropy do Číny, a neprojevuje velký zájem o řešení politických nebo bezpečnostních problémů v regionu, napsal Reuters.

Očekává se, že čínská delegace podepíše s Rijádem dohody v hodnotě 30 miliard dolarů (kolem 694 miliard korun), uvedla saúdskoarabská státní agentura SPA. Čína by měla například podpořit rozvoj infrastruktury a technologií v Perském zálivu.

Spojené státy, které byly po desetiletí hlavním bezpečnostním garantem Saúdské Arábie a zůstávají jejím hlavním dodavatelem v oblasti obrany, vyjádřily obavy z rostoucího zapojení Číny do citlivých infrastrukturních projektů v Perském zálivu.

Saúdskoarabský ministr energetiky princ Abdalazíz bin Salmán dnes prohlásil, že Saúdská Arábie zůstane pro Čínu důvěryhodným a spolehlivým energetickým partnerem. Rijád a Peking podle něj budou usilovat také o posílení spolupráce v oblasti energetických dodavatelských řetězců tím, že v zemi zřídí regionální centrum pro čínské továrny.