Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ropa zdražuje, severomořský Brent je blízko 87 dolarům za barel

25. 01. 2023

Cena severomořské ropy Brent krátce po 18:00 SEČ vykazovala růst asi o 0,7 procenta a nacházela se téměř na 86,80 USD za barel. Cena americké lehké ropy WTI ve stejnou dobu přidávala asi 1,2 procenta a mírně přesahovala 81 dolarů za barel.

Zásoby ropy v USA se v minulém týdnu zvýšily o 533.000 barelů na 448,5 milionu barelů, uvedl dnes americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA). Analytici v anketě agentury Reuters očekávali nárůst o jeden milion barelů.

"Pokud se podíváme na ropu, byl růst zásob mnohem slabší, než se očekávalo. A to vyvolává obavy z omezené nabídky," uvedl analytik Phil Flynn ze společnosti Price Futures Group. "Neexistují žádné záložní zásoby, jak tomu obvykle bývá, protože strategické rezervy ropy se masivně odčerpávají," dodal podle agentury Reuters.

Brent poprvé od začátku prosince tento týden překonal hranici 89 dolarů za barel. K růstu jeho ceny přispělo ukončení přísných protipandemických opatření v Číně a naděje, že americká centrální banka (Fed) zmírní zvyšování úrokových sazeb.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent březen 86,77 86,13
New York - NYMEX WTI březen 81,06 80,13