Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Spor o jádro v EU vrcholí. Bude mít stejná privilegia jako větrné a solární elektrárny?

28. 03. 2023

Na půdě Evropské unie vrcholí politická jednání ohledně budoucího postoje EU k jaderné energetice. V posledních dnech se nejvíce diskutuje o tom, zda vodík, který bude produkován z elektřiny z jaderných elektráren, bude považován za rovnocenný se zeleným vodíkem. Za zelený vodík je považován takový vodík, který je produkován elektřinou z obnovitelných zdrojů, například z větrných nebo solárních elektráren.

Celý spor je ovšem ještě širší, projaderné státy včetně České republiky požadují co nejširší uznání jaderných technologií jako technologií, které pomáhají dosažení klimatických cílů. Tedy obdobně jako obnovitelné zdroje energie v čele s větrnými a solárními elektrárnami.

Pokud by totiž byly jaderné technologie rovnocenné obnovitelným zdrojům, mohly by získat nárok na financování ze zdrojů Evropské unie. Tento názor zastává například Polsko, které na svém území plánuje stavbu až šesti jaderných bloků.

Jaderné elektrárny "by rozhodně měly mít stejný status [jako solární a větrné elektrárny], protože nemáme technologii na skladování energie z obnovitelných zdrojů", uvedl polský premiér Mateusz Morawiecki pro Financial Times.

Francie je členským státem, který prosazuje co největší uznání jaderných technologií ve snaze k dosažení klimatických cílů. Pro Francii se totiž jedná o klíčovou otázku, nejenže má v provozu 56 jaderných reaktorů, ale na jaderné technologie ve velkém sází také v budoucnu.