Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Francouzští stávkaři pokračují. Některé rafinérie nejsou ani po dvou a půl týdnech v provozu

28. 03. 2023

Rekvizice

Ještě v pátek byly uzavřené čtyři rafinerie. Mezi ně patří rafinerie TotalEnergies v Gonfreville-l'Orcher, nacházející se v Normandii, v regionu Seine-Maritime. Její provoz se ovšem podařilo po zásahu pořádkových sil obnovit a s tím i dodávky pohonných hmot do pařížské pánve.

„Jednalo se o ultra-cílené rekvizice, mluvíme o třech nebo čtyřech zaměstnancích, kteří musí nastoupit na směnu," uvedla ministryně pro energetickou transformaci Agnès Pannier-Runacherová.

V neděli správní soud v Rouenu navíc zamítl žádost CGT o předběžné opatření, které zpochybňovalo zákonnost rekvizic stávkujících. CGT v neděli odpoledne zvažovala odvolání ke Státní radě.

Rafinerie TotalEnergies, největší ve Francii, je pro zemi velmi důležitá, uvedla ministryně. „Je důležité, aby mohla fungovat. Tento závod představuje 22 % francouzské rafinérské kapacity a dodává palivo do pařížské pánve,” dodal ministr.

Druhou uzavřenou rafinérií je Pétroineos v Lavéra, která se nachází v regionu Bouches-du-Rhône. Zaměstnanci této rafinerie začali minulé pondělí odpoledne zastavovat výrobu, jak potvrdil generální tajemník Národní federace chemického průmyslu CGT Emmanuel Lépine.

Nedostatek ropy

Rafinerie společnosti ExxonMobil v Port-Jérôme-Gravenchon (Seine-Maritime) musela odstavit výrobu pohonných hmot kvůli nedostatku ropy. Závod představuje 20 % rafinérské kapacity ve Francii.

„Výrobu musíme zastavit kvůli nedostatku komodity. K tomu, aby se mohla znovu spustit, je potřeba deset dní od obdržení ropy," uvedl Christophe Aubert, delegát CGT Esso-ExxonMobil.

V rafinerii společnosti TotalEnergies v Donges (Loire-Atlantique) se výroba zstavila kvůli technickému problému, který s konfliktem nesouvisí. To však podle odborů nezabránilo zaměstnancům vyhlásit pokračování stávky minimálně do konce března.