Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Španělsko a Portugalsko mohou prodloužit cenový strop na plyn do konce roku

28. 03. 2023

Vládní mechanismus se týká plynu pro výrobu elektřiny. Mechanismus stanovuje maximální cenu, rozdíl proti ceně na trhu dorovnává vláda, čímž se výrobcům snižují náklady na výrobu. Jelikož v posledním období je elektřina z plynu nejdražší, tak snížení její ceny pozitivně ovlivňuje i ceny elektřiny z jiných zdrojů.

Mechanismus Evropská komise schválila na jaře loňského roku. Španělsko a Portugalsko uvedly, že tvoří vysoce integrovaný a současně také izolovaný energetický trh. "Tento nástroj umožní chránit španělské a portugalské spotřebitele do konce roku," uvedla Riberaová.

Maximální cena se ale postupně zvýší z 55 eur (1305 Kč) na 65 eur (1543 Kč) za megawatthodinu. Až prodloužení mechanismu schválí španělská vláda, Evropská komise nařízení posoudí a podle dohody schválí.

Agentura Reuters uvedla, že Madrid by chtěl prodloužit vládní pomoc až do konce příštího roku. Podle španělských médií v posledních týdnech producenti elektřiny z plynu vládní pomoc nepoužívají, protože tržní ceny jsou pod limitem.

Za celou dobu od zavedení sytému náklady podle vládních údajů přesáhly pět miliard eur (více než 118 miliard Kč). Náklady částečně platí domácnosti a firmy, ceny energií ve Španělsku se ale zvýšily méně než v jiných unijních zemí. Opatření mělo dva vedlejší dopady, ukazují analýzy - jednak spotřeba plynu byla vyšší než v situaci, kdy by strop neplatil, a jednak opatření podpořilo vývoz španělské elektřiny do sousední Francie.