Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Na tepelná čerpadla a fotovoltaiku půjde čerpat dotaci zálohově, plánuje ministr Hladík

28. 03. 2023

„Naším cílem je energetické renovace domů zpřístupnit co nejvíce domácnostem. Právě v těchto dnech jednáme s Evropskou komisí o využití prostředků Národního plánu obnovy pro nízkoúročené půjčky. Připravujeme i variantu financování formou záloh, které už dnes poskytujeme seniorům a invalidním občanům v Nové zelené úsporám Light,“ sdělil Hladík s odkazem na novější a menší dotační program pro nízkopříjmové domácnosti, který pomáhá s drobnějšími opravami, třeba se zateplením půdy nebo fasády, výměnou oken či dveří.

V případě úspěšného vyjednávání by se půjčky nebo zálohy daly použít i v zavedeném programu Nová zelená úsporám, odkud lze získat dotace na pořízení tepelných čerpadel a fotovoltaiky, vytvoření zelených střech, zateplení rodinných a bytových domů, výstavbu nových pasivních domů nebo pořízení systémů na využití dešťové a šedé vody. „Umožníme tak čerpat dotace i mladým rodinám, které nemají tolik vlastních úspor,“ uvedl Hladík.

Změna by měla platit od září. Ministerstvo kromě toho chystá další změny v programu od snížení byrokracie a zmírnění kritérií u některých opatření po podporu výměny starých plynových kotlů za tepelná čerpadla. V oblasti novostaveb budou podpořeny pouze energeticky pasivní domy, nikoli ty nízkoenergetické jako dosud.