Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Skupina rebelů proti normě Euro 7 se rozrůstá. Blíží se zásadní jednání

18. 09. 2023

Norma Euro 7 má stanovit pravidla pro prodej aut se spalovacími motory předtím, než v roce 2035 přijde úplný zákaz jejich prodeje. Podle kritiků, mezi kterými je i Česká republika, by ale podoba opatření navržená Evropskou komisí fakticky znamenala ukončení prodeje menších a levnějších spalovacích aut mnohem dříve.

„Celou řadu našich požadavků podpoří další státy nad rámec osmičky Like Minded Group. Poslední zpráva přišla z Chorvatska, podobně jednáme s baltskými státy a snažíme se rozšiřovat shodu pro jednání ministrů,“ uvedl šéf dopravního resortu Martin Kupka.

Už nyní ale uvedených osm států, kam kromě Česka patří i těžké váhy evropského autoprůmyslu Německo a Francie, dosáhly významných kompromisů. Poslední představený návrh počítá s ponecháním limitů exhalací na úrovni Euro 6 jak u osobních, tak i u užitkových a nákladních automobilů. Pokud by tento kompromis vyjednaný pod španělským předsednictvím prošel, hlavní změnou nové normy Euro 7 by bylo zavedení měření obrusu škodlivin z pneumatik, z brzd a novinka v podobně měření škodlivin v interiéru vozidel.