Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Se zaváděním komunální energetiky může obcím pomoci nástroj Energie pro města

19. 09. 2023

Obce mají podle experta na energetiku a právníka ze skupiny Frank Bold Jana Bakuleho v souvislosti s energetickou krizí tendenci být nezávislejší na dodavatelích elektřiny a snaží se najít cestu, jak mohou část zajistit samy. Nástroj podle něj může pomáhat obcím začít s obecní energetikou například projektem fotovoltaické elektrárny.

Energie pro města na základě vyplněného dotazníku s informacemi o obci a její energetické situaci nabídne analýzu komunální energetiky s doporučeními na míru. Součástí analýzy je takzvaný krokoměr projektu fotovoltaické elektrárny, který shrnuje situaci obce v procesu a to, jak má postupovat dál. Nabízí také vysvětlení pojmů.

Analýza vychází ze čtyř kategorií otázek, kterými se musí obec v souvislosti s rozvojem energetiky zabývat. Věnuje se technické a ekonomické připravenosti, právní přípravě a možnostem zapojení do projektů komunální energetiky.

Podle starosty obce Prosetín Michala Vychroně je nástroj užitečný mimo jiné proto, že může občanům transparentně a srozumitelně ukázat, co obec udělala a co zanedbala. Označí podle něj také nejrizikovější místa, kterým bude obec v procesu zavádění komunální energetiky čelit. Podle tajemníka Aše Václava Staška je Energie pro města užitečná pro obce, které už se komunální energetikou zabývají, i pro ty, co o tom teprve uvažují. Analýza podle něj umožňuje vidět energetickou koncepci města v celku, zvážit více zdrojů a následně se rozhodnout.