Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Analytici: Vývoj cen energií bude individuální, většina odběratelů si připlatí

30. 11. 2023

Regulovaná složka ceny energií v příštím roce výrazně vzroste. Pro domácnosti se u elektřiny, kde regulované část tvoří asi 39 procent konečné ceny, meziročně zvýší 65,7 procenta. U plynu, kde je podíl regulované části 20 procent, bude vyšší o 38,8 procenta. Ještě výrazněji regulovaná složka stoupne u velkých odběratelů. Podle Energetického regulačního úřadu (ERÚ) ovšem nárůst regulované složky vyváží pokles obchodních cen od dodavatelů.

"Vývoj nákladů na elektřinu bude velmi diferencovaný, závislý především na výchozí ceně silové elektřiny odběratele v roce 2023," řekl výkonný ředitel poradenské společnosti EGÚ Brno Michal Macenauer. U většiny malých odběratelů lze podle něj očekávat mírný nárůst o jednotky procent. Složitější ale bude situace u velkoodběratelů, protože cena silové elektřiny na velkoodběru je podle Macenauera velká neznámá. "Obecně v roce 2023 jistá velká část velkoodběratelů nakupovala elektřinu na krátkodobých trzích za výhodné ceny a u těchto může dojít ke znatelnému růstu nákladů. Pokud bychom předpokládali stejnou cenu silové elektřiny, pak čistě vlivem růstu regulovaných plateb dojde k nárůstu celkových nákladů přibližně o 10 až 18 procent," podotkl Macenauer. Připomněl, že v praxi tak bude záležet na srovnání cen silové elektřiny.

Analytik Capitalinked Radim Dohnal zdůraznil, že dopad nárůstu regulovaných cen bude na každého odběratele jiný. "Hlavně podle toho, jak se mu změní dosud dost volatilní cena za silovou elektřinu, jakou má distribuční sazbu, jakou spotřebu a v případě nízkého tarifu, jak rozděluje spotřebu na vysoký a nízký tarif a v jakém distribučním území se nachází," popsal Dohnal. Některé domácnosti tak podle něj mohou v příštím roce za elektřinu platit více, některé zase naopak méně.

Podle analytika XTB Jiřího Tylečka mohli mnozí spotřebitelé díky státním dotacím nabýt dojmu, že nárůst ceny energií v souvislosti s energetickou krizí nebyl zásadní. Připomněl, že cenový skok nahoru nyní pocítí zejména odběratelé, kteří měli z minulosti zafixované ceny energií za předkrizové ceny. "Zákazníkům se smlouvou na dobu neurčitou mohou stoupnout náklady jen velmi málo, v řádu jednotek procent. Výše faktury bude záviset na vývoji cen silové elektřiny, která se v posledních měsících vyvíjí pozitivně. Přesto stále platí, že ceny elektřiny na burze jsou ve srovnání s předcovidovým obdobím více než dvojnásobné," dodal Tyleček.

Pro výkonného ředitele Asociace nezávislých dodavatelů energií (ANDE) Jiřího Gavora je dnešní oznámení ERÚ překvapivé, protože úřad našel vyšší úspory, než se v minulých dnech předpokládalo. "Zákazníkům nahrává příznivý vývoj neregulované složky. Burzovní ceny elektřiny i plynu se vyvíjejí velmi dobře, a pokud nenastane něco zcela nečekaného, tak zlevňování smluvní části ceny elektřiny i plynu není u konce," poznamenal.

Systémové řešení stávající situace kolem tvorby cen elektřiny vidí ředitel Greenbuddies Consulting Petr Štajner mimo jiné v urychlení decentralizace výroby elektřiny a podpoře investic do posilování energetické nezávislosti firem. Podle něj jsou však stále brzdou zdlouhavé povolovací procesy a nesmyslné byrokratické bariéry.

sip rot