Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Skupina OPEC+ se dohodla na dobrovolném snížení těžby, ceny ropy ale klesají

30. 11. 2023

Saúdská Arábie oznámila, že prodlouží své dosavadní omezení těžby o milion barelů denně do konce března. Rusko, které doposud dobrovolně omezovalo dodávky o 300.000 barelů denně, uvedlo, že dobrovolné těžební škrty rozšíří na 500.000 barelů denně.

Celkové omezení činí 2,2 milionu barelů ropy denně od osmi producentů, uvedl OPEC v prohlášení. V tomto čísle je zahrnuto prodloužení saúdskoarabských a ruských dobrovolných škrtů o 1,3 milionu barelů ropy denně.

Dodatečné škrty o 900.000 barelů denně přislíbené ve čtvrtek zahrnují 200.000 barelů ropy denně z Ruska, přičemž zbytek je rozdělen mezi šest členů. Ruský vicepremiér Alexander Novak řekl, že ruské dobrovolné snížení bude zahrnovat ropu a ropné produkty.

Spojené arabské emiráty uvedly, že souhlasily se snížením produkce o 163.000 barelů denně. Irák uvedl, že v prvním čtvrtletí produkci sníží o dalších 220.000 barelů denně.

Členové skupiny OPEC+ obvykle těží zhruba 43 milionů barelů ropy denně, na globálních dodávkách ropy se tak podílejí více než 40 procenty. Již nyní však produkci omezují zhruba o pět milionů barelů denně. Tyto těžební škrty zahrnují kromě loňské dohody o snížení těžby také dobrovolná omezení dodávek, ke kterým letos přistoupily Saúdská Arábie a Rusko. Podle médií by dnešní dohoda měla dosavadní těžební škrty prohloubit o zhruba milion barelů denně.

Cena severomořské ropy Brent s dodáním v únoru se během dnešního obchodování vyšplhala až na téměř 84,6 dolaru za barel, později však kvůli skepsi ohledně dodatečných těžebních škrtů prudce klesla a dostala se až do těsné blízkosti 80 dolarů za barel. Kolem 21:45 SEČ pak vykazovala pokles o 2,5 procenta a pohybovala se kolem 80,81 USD za barel.