Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Rusko musí zaplatit 50 miliard USD akcionářům Jukosu, potvrdil soud v Nizozemsku

20. 02. 2024

Verdikt přišel po letech právních sporů u nizozemských soudů ohledně původního rozhodnutí arbitrážního tribunálu v Haagu. Ten v roce 2014 dospěl k závěru, že Rusko porušilo své mezinárodní závazky, protože podniklo kroky, jejichž cílem byl krach firmy Jukos. Ta byla v minulosti největší ropnou společností v Rusku, akcionáře ale měla i v zahraničí.

Arbitrážní řízení proti Rusku zahájili už v roce 2005 tři velcí akcionáři Jukosu, a to společnosti Veteran Petroleum, Yukos Universal a Hulley Enterprises. Firmy argumentovaly tím, že Rusko z politických důvodů vzneslo vůči Jukosu daňové požadavky, které nakonec vedly k bankrotu podniku, napsala agentura Bloomberg.

Dnešní verdikt odvolacího soudu podle Bloombergu pravděpodobně nepovede k okamžitému vyplacení peněz bývalým akcionářům. Rusko v minulosti uvedlo, že není povinno požadovanou částku zaplatit.

Hlavním vlastníkem Jukosu byl oligarcha a oponent Kremlu Michail Chodorkovskij. Ten býval i nejbohatším člověkem v Rusku, v roce 2003 byl však zatčen a o dva roky později odsouzen k dlouholetému vězení za daňové úniky a zpronevěru. Společnost Jukos pak byla rozdělena a zestátněna, většinu majetku získala polostátní společnost Rosněfť, kterou řídil spojenec ruského prezidenta Vladimira Putina Igor Sečin.

Jukos pak v srpnu 2006 vyhlásil bankrot. Chodorkovskij vyšel z vězení v prosinci 2013, když mu Putin udělil milost. V současnosti žije v exilu.