Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
07. 05. 2024
Právní zástupce NWT dnes navrhl, aby vrchní soud rozhodnutí krajského soudu změnil nebo ho zrušil a projednávání reorganizačního plánu vrátil zpět do Brna. Připomněl, že firma zaměstnává 130 lidí a za současné nejisté situace může jen těžko rozvíjet své podnikání. Podle právního zástupce Raiffeisenbank reorganizační plán NWT schválily všechny skupiny věřitelů a soud by měl k jejich vůli přihlédnout.
Do insolvenčního řízení s NWT přihlásilo 603 věřitelů 618 pohledávek, část z nich ale nebyla uznána. Přihlášené pohledávky dosáhly 1,682 miliardy korun. Reorganizační plán schválilo 100 procent zajištěných a 98 procent nezajištěných věřitelů. Cílem reorganizace je zajistit pokračování provozu zadluženého podniku, aby pomocí restrukturalizačních opatření mohl postupně uspokojit pohledávky věřitelů. Poslední možností řešení úpadku je vyhlášení konkurzu.
Soudkyně brněnského krajského soudu Renáta Maixnerová upozornila, že v reorganizačním plánu nejsou řádně uvedené všechny pohledávky za majetkovou podstatou. Měla i další výtky. "Reorganizační plán musí být sestaven tak, aby údaje v něm obsažené věrně zobrazovaly ekonomické a právní možnosti dlužnice. Není tak například vůbec zřejmé, na základě jakých předpokladů vychází plán příjmů z tržeb, s nimiž souvisí i vznik dalších pohledávek za majetkovou podstatou a od nichž se odvíjí úhrada těchto pohledávek, a to jak dosud neuhrazených, tak nově vzniklých," stojí v usnesení.
Podle znaleckého posudku by v případě konkurzu zajištění věřitelé získali 226,5 milionu korun a nezajištění 49 milionů korun. Firma upozornila, že při využití reorganizace by nezajištění uživatelé dostali 50 milionů korun.
Až do vyhlášení insolvence měla společnost deset divizí. Postupně ukončila činnost divizí pasivní domy, development, marketing a energie, která se věnovala dodávkám elektřiny a zemního plynu. V činnosti pokračovaly divize agro, ICT, elektro, energo, e-business a backoffice. V reorganizačním plánu chtěla NWT dosud fungující divize změnit na samostatné firmy, které konkrétní společnosti odkoupí. Společnosti Elektro Servis, Energo, ICT a Agro za části NWT mají zaplatit od šesti do tří milionů korun.
Plán počítal také s prodejem hmotného movitého majetku, pohledávek, duševního vlastnictví, smluvních vztahů a oběžných aktiv nové firmě Boff NWT zhruba za 11 milionů korun. Tato firma měla zároveň odkoupit aktiva NWT za 291 milionů, přičemž jeho závazky měla částečně uhradit a částečně převzít s ručením investičního fondu Ifis.