Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Ceny ropy dnes rostou, zásoby komodity v USA klesly více, než se čekalo

10. 07. 2024

Zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 3,4 milionu barelů na 445,1 milionu barelů, oznámil dnes americký vládní úřad pro energetické informace EIA. Analytici přitom v průzkumu agentury Reuters očekávali pokles jen o 1,3 milionu barelů.

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) ve své dnes zveřejněné měsíční zprávě potvrdil prognózy růstu globální poptávky pro roky 2024 na úrovni 2,25 milionu barelů denně a 1,85 milionu barelů denně pro rok 2025. Poptávku podle OPEC podpoří především zesílená letecká a silniční doprava na severní polokouli v letní sezoně.

V pondělí ceny komodity klesaly, k čemuž přispěly zprávy z Blízkého východu, kde se jedná o americkém plánu na ukončení války v Pásmu Gazy mezi teroristickým hnutím Hamás a státem Izrael. Pokles pokračoval i v úterý poté, co hurikán Beryl v Texasu způsobil menší škody, než se čekalo. To zmírnilo obavy z možného přerušení dodávek suroviny.

Přestože se činnost rafinerií zpomalila a některé výrobní závody se musely evakuovat, hlavní rafinerie na pobřeží Mexického zálivu v USA zřejmě hurikán zasáhl jen minimálně. Navíc po úderu na texaské pobřeží zeslábl na tropickou bouři.

 

Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů):

BURZA TYP KONTRAKT AKTUÁLNÍ CENA PŘEDCHOZÍ ZÁVĚR
Londýn - ICE Brent září 85,47 84,66
New York - NYMEX WTI srpen 82,40 81,41