Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Zvýšení plateb za regulovanou složku energií přijde porcelánku Thun na miliony

30. 11. 2023

Podle finančního ředitele porcelánky Jiřího Lauermanna si firma podle dnes zveřejněných údajů Energetického regulačního úřadu předběžně spočítala, že na zvýšených platbách za regulovanou část elektřiny a plynu zaplatí o 6,45 milionu více než letos, pokud bude mít stejnou spotřebu jako v letošním roce. "Navíc se zrušila výjimka z placení ekologické daně, což nás vyjde na další 1,05 milionu korun. Celkový dopad těchto změn tak bude pro Thun 1794 zhruba 7,5 milionu korun navíc," shrnul Lauermann.

Celkové náklady firmy na energie se tak zvýší zhruba o 16 procent. "Ovšem za předpokladu, že počítá s cenami, které byly na začátku roku. Nyní jsou ceny energií nižší, a tak by procentuální nárůst byl ještě vyšší," doplnil Lauermann.

Porcelánka Thun 1794 patří mezi tradiční české značky, je v Česku největším výrobcem porcelánu, nicméně výroba porcelánu je energeticky velmi náročná. Letos tak musela společnost uzavřít pobočku v Klášterci nad Ohří a soustředila výrobu do hlavního závodu v Nové Roli na Karlovarsku.

Podle Lauermanna si firma na letošní rok vytkla za cíl, aby se jí podařilo v těžkých dobách energetických turbulencí přežít. "A když se už situace začala konečně uklidňovat, ceny šly dolů a my bychom se snad mohli trochu nadechnout, tak přijde další z opatření, které nám náklady opět zvedne," konstatoval finanční ředitel porcelánky.

Generální ředitel Argmann je z vývoje v posledních dvou letech už naštvaný. "Mám pocit, že se vláda snad cíleně snaží zlikvidovat český průmysl. Někde se bude přidávat, ale na průmyslové firmy vláda nehledí," řekl ČTK.