Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Dva různé verdikty. Úředníci nepovolili větrné elektrárny u Potštátu, naopak záměr u Vrbic prošel

12. 02. 2024

Jedná se o projekt označovaný jako Potštát – Lipná III, za kterým stála firma Roteko Invest. Měl zahrnovat dvě větrné elektrárny typu Vestas V110 o výšce 150 metrů a o výkonu 2,2 megawattu. Podle oznámení na portálu EIA trval proces posuzování vlivu stavby na životní prostředí skoro dva roky. Skončil s negativním verdiktem, který je v praxi poměrně vzácný.

Jak krajský úřad uvedl ve svém rozhodnutí, větrníky by stály 556 metrů od nejbližších domů. Záměr tedy nedodržel odstupové vzdálenosti doporučované v územní studii „Větrné elektrárny na území Olomouckého kraje“. Jako problematický byl vyhodnocen také dopad na krajinný ráz. Se záměrem nesouhlasilo ze stejného důvodu ani vedení města Potštát a obyvatelé osady Lipná.

Na Karlovarsku to dopadlo lépe

Jiný projekt na stavbu větrných elektráren naopak procesem EIA prošel úspěšně. Krajský úřad Karlovarského kraje na konci ledna schválil záměr firmy Windenergie na stavbu dvou větrníků u obce Vrbice. Posuzování záměru nazvaného VTE Skřipová na krajském úřadě trvalo tři roky a čtyři měsíce (!). Mimo jiné kvůli tomu, že úředníci nebyli spokojeni s původní dokumentací k záměru a vyžádali si její přepracování.

Nakonec to dopadlo pro investora dobře. Úředníci ve svém rozhodnutí napsali, že dominantním zdrojem hluku v této oblasti je silný provoz na silnici I/6 z Prahy do Karlových Varů, ve kterém se hluk z větrných elektráren ztratí. Firma Windenergie počítá s pořízením strojů typu Enercon E138 (výkon turbíny 4,2 MW) nebo E147 (5 MW) o celkové výšce až 199 metrů.

Vlastníkem firmy Windenergie je německý Wintus, který už na českém trhu aktivně působí. Od roku 2010 firmy ze skupiny Wintus provozují čtyři větrníky u Jindřichovic na Sokolovsku (celkem 9,2 MW) a dva stroje u již zmíněné obce Vrbice (celkem 4,6 MW výkonu). Třetí větrník ve stejné lokalitě je ve teď výstavbě.