Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Drony zasáhly rafinerii v hloubi Ruska. Cílem byl i závod na Šáhedy, píší média

02. 04. 2024

Není jasné, zda útoky způsobily větší škody. Agentura Ria Novosti se omezila na konstatování, že v ropné rafinerii Taneko v Nižněkamsku vznikl požár, který se po dvaceti minutách podařilo uhasit. Podle agentury Reuters ale z analýzy snímků útoku vyplývá, že byla zasažena jednotka sloužící k primární rafinaci. Zdroj z ukrajinské rozvědky také podle Reuters tvrdí, že škody, které nálet na vojenský cíl způsobil, jsou značné.

Rozsah škod v Nižněkamsku i Jelabuze předtím bagatelizoval šéf autonomního Tatarstánu Rustam Minnichanov. "Nejsou hlášeny vážné škody, technologický proces nebyl narušen," prohlásil na sociální síti Telegram.

Agentura TASS s odvoláním na ministerstvojddravotnictví Tatarstánu napsala, že útok v Jelabuze si vyžádal 13 zraněných, osm z nich skončilo v nemocnici. Podle agentury RIA Novosti jsou mezi zraněnými dva nezletilí.

Telegramový kanál Ostrožono, novosti uvedl, že v Jelabuze je po útoku poškozený komplex ubytoven zřízených pro zaměstnance zvláštní ekonomického zóny a studentů střední školy střední polytechnické školy.

Americká média loni uváděla, že ve městě Jelabuga se plánuje zahájení masové výroby dronů Šáhed podle íránského modelu. Ruský investigativní portál Novaja gazeta pak informoval, že drony začalo montovat několik stovek studentů střední polytechnické školy v Jelabuze.

Ukrajina, která čelí již více než dva roky ruské agresi, v posledních týdnech zesílila útoky na ruské regiony. Zaměřila se zejména na ropné rafinerie a další průmyslové podniky. Už dříve podle médií zasáhla cíle v hloubi Ruska. V letošním roce drony podnikly několik útoků u Petrohradu, který leží dál než 1000 kilometrů od ukrajinských hranic. Ukrajinští představitelé tvrdí, že drony s doletem přes 1000 kilometrů má Kyjev k dispozici.

Agentura Reuters píše že ukrajinský prezident Zelenskyj se dnes v pravidelném večerním proslovu sice výslovně o útoku na cíle v Tatarstánu nezmínil, řekl ale, že takové reakce jsou stejně důležité jako poskytování pomoci Ukrajincům, kteří strádají v důsledku ruských útoků. "Stejně důležité je, že se ruským teroristům dostává odpovědi na jejich útoky," řekl Zelenskyj. "Pokaždé jde o reakce s delším dosahem," dodal.