Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB

Zpět na novinky

Itálie prodává část podílu ve firmě Eni, aby měla peníze na snížení dluhu

15. 05. 2024

Po prodeji italskému ministerstvu financí zůstanou zhruba dvě procenta akcií firmy Eni. Státní banka Cassa Depositi e Prestiti vlastní asi 28 procent akcií.

Vláda premiérky Giorgii Meloniové plánuje do roku 2026 prodat státní podíly v různých firmách zhruba za 20 miliard eur. Patří mezi ně podíly v bance Monte dei Paschi di Siena či poštovní společnosti Poste Italiane. Zisk z prodeje chce použít na snížení dluhu Itálie, který na konci loňského roku dosahoval přibližně 137 procent hrubého domácího produktu (HDP). Je tak druhý nejvyšší v eurozóně po Řecku.

Itálie nabízí 92 milionů akcií za cenu 14,855 eura za kus. To je proti úterní závěrečné ceně akcií sleva zhruba 1,7 procenta.

Společnost Eni, jejíž tržní kapitalizace činí zhruba 49 miliard eur, v posledních letech rozšířila své aktivity v oblasti těžby zemního plynu a obnovitelných zdrojů energie. Eni se v rámci strategického plánu reorganizuje a hodlá oddělit svou biochemickou společnost Novamont a vytvořit divizi zaměřenou na zachycování oxidu uhličitého. Plánuje také prodat podíl nebo uvést na burzu svoji rafinérskou a palivovou divizi Enilive.