Prozkoumejte všechny služby z energetického sektoru které nabízí platforma ENERGY-HUB
12. 11. 2024
K založení nové dceřiné společnosti přiměly ČEZ připravované změny v evropské legislativě. Skončit by totiž zřejmě měla výjimka z evropských regulací, podle níž výrobci elektřiny, kteří zároveň obchodují s elektřinou a deriváty na burze, nemusí být obchodníkem s cennými papíry. Nově tak evropská pravidla nejspíš budou obsahovat podmínku, že každý, kdo obchoduje s finančními deriváty, což je asi polovina výroby ČEZ, bude muset mít statut obchodníka s cennými papíry. Výrobci elektřiny přitom nebudou moci tuto licenci získat.
"Je to příprava na tuto situaci. Musíme být připraveny dopředu, protože pokud bychom to dělali až ve chvíli, kdy se tak stane, tak už by bylo pozdě," vysvětlil Novák. "Prakticky všechny velké energetiky mají vyčleněný trading do zvláštní separátní dceřiné společnosti," dodal.
ČEZ tak formálně založil novou společnost ČEZ Trade, podle Nováka ale jinak jde zatím o prázdnou firmu. O jejím přesném fungování chce společnost podle Nováka rozhodnout v řádu několika příštích měsíců. Další měsíce by pak měl trvat samotný začátek činnosti. "Projíždíme analýzy, co vše by se mělo stát," podotkl Novák.
Na nutné oddělení tradingu od výroby upozornil také analytik Capitalinked.com Radim Dohnal. "Podobně jako před 20 lety došlo v EU k oddělení výroby, distribuce a prodeje u elektřiny a plynu. V současné době výsledky tradingu ČEZ jsou zveřejňovány jen v prezentacích a musíme věřit, že ČEZ a auditor správně označí a následně oddělí obchody s cílem zajištění rizik vs spekulací," uvedl Dohnal.
Jako další cíl pro vznik nové společnosti Dohnal zmínil možnost, že ji následně koupí stát a udělá z ní státního obchodníka s elektřinou, například pro účely elektřiny z nových jaderných bloků. Tato varianta je ale podle Dohnala zatím spíše nepravděpodobná. Podobné úvahy nyní vyloučil i Novák, podle něhož bude ČEZ Trade 100procentní dceřinou firmou skupiny ČEZ.
ČEZ je největší energetická firma v Česku, jejím většinovým akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 procent akcií. V současnosti má ČEZ desítky dceřiných společností, v nichž drží plný nebo alespoň částečný podíl. vydělala v prvních třech čtvrtletích letošního roku 23,4 miliardy korun, čistý zisk skupiny tak meziročně klesl o 6,4 miliardy korun.